W współczesnej społeczności internetowej trendy przedostają się między przeróżnymi grupami wiekowymi oraz geograficznymi w sposób zawiły do skoordynowania i poprzez to coraz mniejszy wpływ na koleje marek oraz mody mają zawodowcy od marketingu a coraz więcej do powiedzenia w kwestii najpopularniejszych nurtów, nie tylko ubraniowych, mają sami konsumenci i internauci.

Dzisiejszy marketing coraz to efektywniej stosuje zagadnienie mody do oddziaływania na wyniki sprzedaży artykułów własnej firmy. To Internet w gigantycznej mierze pozwolił klientom na prostsze komunikowanie się z producentami własnych ukochanych strojów, zezwalając na przesyłanie tysięcy opinii oraz komentarzy w sprawie wad oraz zalet sprzętu. Efektywne marki potrafią wsłuchiwać się w głos tysięcy użytkowników oraz umiejętnie przystosowują swoje działania tak, ażeby marketing był skuteczniejszy oraz znacznie bardziej wyrafinowany.

Nikt nie ma jednakże niepewności, że moda coraz częściej nie wynika z działań kilku grup czy organizacji oraz lobby marketingowego, niemniej jednak przemieszcza się w nieskoordynowany sposób między przeróżnymi grupami wiekowymi, demograficznymi, geograficznymi. Bieg ekspansji mody nie jest już taki oczywisty i w żadnym razie niekoniecznie kraje liberalne wyznaczają trendy, za którymi kolejne kształtujące się ekonomicznie kraje muszą podążać. Przykładem ma prawo być tu choćby Japonia, która pod względem organizacji kapitału oraz korporacji wygląda niczym perfekcyjny gigant kapitalistycznej demokracji liberalnej, niemniej jednak moda tamtejszego społeczeństwa jest szczególna w skali całego globu. I bez wsparcia domów mody z Japonii, bez zabiegów reklamowych co poniektóre tamtejsze koncepcje ubioru przedostały się na cały świat.

Inne również ciekawe artykuły znajdziesz na zagranicznych stronach: