Wszyscy, którzy są entuzjastami różnego rodzaju gier komputerowych z całą pewnością odpowiednio wiedzą, na czym bazuje gra „The Sims”. Jakim sposobem się okazuje, ta popularna już gra jest znana na całym globie, choć jak przyznaje sam jej twórca, pierwotnie w żadnym razie nie miał takiego założenia. Pierwotnie albowiem gra miała być oprogramowaniem sprzyjającym do projektowania, a poszczególni Simowie mieli konstruować modele do obrazowania ludzi. Dzisiaj gra „The Sims” jest grą znaną oraz cenioną, wydawaną przez jednostkę gospodarczą Maxis. Jeżeli mielibyśmy zaliczyć ją do jakiegoś jednego rodzaju gier komputerowych, byłoby to zawikłane, skutkiem tego, iż gra ta nieraz honorowana jest za grę symulacyjno – logiczno – strategiczną. Pierwsza część tej atrakcyjnej gry pozostała opublikowana w 2000 roku, a do tego czasu zbyto ją w ponad szesnastu milionach kopii.

Co interesujące, gra ta nigdy tak w rzeczy samej nie miała jasno oraz precyzyjnie zdefiniowanego celu. Gracz ma do sfinalizowania dużo zadań, począwszy od budowy domu aż po kierowanie życiem poszczególnych Simów. Zajęcie to bywa niezmiernie wciągające z powodu wielu dyspozycji, jakie przynosi gra. Nie skłamiemy także, jeśli dodamy, że gra ta tak właściwie może ciągnąć się w nieskończoność. Do najistotniejszych zadań każdego gracza należy przede wszystkim wydawanie poleceń skonstruowanym przez siebie postaciom (samodzielnie możemy nadawać im imiona, wybierać odcień skóry lub kolor włosów). Istotne jest więc to, aby każdy Sim miał czas również na pracę, jak oraz na odpoczynek czy na spożywanie poszczególnych posiłków. Jeśli gracz notorycznie będzie zapominał o najistotniejszych czynnościach, w owym czasie postacie zachorują, po czym umrą. W tym momencie gra się kończy, jednak oczywiście możemy wprowadzić do gry gruntownie oryginalnych Simów, po raz kolejny przez siebie stworzonych.

Gra „The Sims”, jak oraz jej kolejne części zdają się bić wszelkie rekordy popularności, a zawdzięczają to w głównej mierze szerokiemu gronie odbiorców, do jakich gra jest dedykowana. Nie jest ona bowiem tylko i wyłącznie grą typowo żeńską lub typowo męską. Grać mogą w nią przedstawiciele obojga płci oraz z pewnością wszystkim przypadnie do gustu. Zaletą „The Sims” jest w głównej mierze dwu oraz trójwymiarowa grafika, która czyni grę niesłychanie atrakcyjną i wciągającą. Wszelkie kreowane przez graczy postacie są w związku z tym trójwymiarowymi obiektami – sprawdź także SimCity BuildIt Hack.

Szablon niekończącej się gry był do tej pory stosowany w nielicznych grach komputerowych (między innymi w grze Harvest Moon), lecz żadna seria wcześniej nie zdobyła tak dużej popularności. „The Sims” jest więc pierwszą częścią serii, jaka odniosła spektakularny powodzenie na pełnym rynku gier komputerowych.