Na wstępie wypada powiedzieć, czym tak w gruncie rzeczy jest sprężarka. A więc jest to narzędzie, jakie to naturalnie dzięki ściśle określonym ruchom zachodzącym pomiędzy pojedynczym elementami konstrukcyjnymi w jego wnętrzu prowadzi do intensyfikowania ciśnienia gazów lub ewentualnie cieczy.

Wszyscy Ci, jacy choćby w minimalnym stopniu interesują się prezentowanym temat z pewnością zdają sobie kwestię z faktu, że najbardziej rozpowszechnionymi i zwykle spotykanymi są tak zwane kompresory tłokowe. Wśród kompresorów tego rodzaju wolno dokonać jeszcze bardziej szczegółowego podziału na łatwe sprężarki jednostopniowe i znamionujące się zdecydowanie o wiele bardziej karkołomnym systemem tłokowym sprężarki dwustopniowe – po więcej uprzejmie zapraszamy na airpress.

Obok sprężarek tłokowych na szczególną uwagę zasługują sprzęty o pokrewnym zastosowaniu, jednak wykorzystujące inne technologie. Mowa w tym przypadku rzecz oczywista o sprężarka spiralnych. Sama nazwa owych kompresorów daje do wydedukowania, że sprężanie gazów w ich obrębie odbywa się na skutek określonych rodzajów relacji następujących pomiędzy układem dwóch spiral.Nowoczesnym typem sprężarki, który kwalifikowany jest do wyporowych urządzeń tego typu.

Jako jedną z nowinek można podać fakt, że pierwsze plany dotyczące sprężarki spiralnej pojawiły się na początku dwudziestego wieku, jednak technologia pozwoliła na wykonanie pierwszego prototypu tego rodzaju urządzenia kilkadziesiąt lat później. W procesie sprężania powietrza w sprężarce spiralnej pracują ze sobą dwie spirale, z jakich jedna jest osadzona na stałe w jednym położeniu oraz nie ma możliwości wzruszania się. Druga z kolei porusza się tak oznaczanym ruchem mimośrodowym, co z kolei dosadnie przyczyniło się, że kompresory wykorzystujące tego rodzaju technikę definiowane są inaczej terminem sprężarki mimośrodowe – wypróbuj swagelok.

Warto także ogłosić o tym, że sprężarki spiralnej w zdecydowanej większości wypadków charakteryzują się charakteryzują się wielkim poziomem niezawodności użytkowania, zespolonym w jedną, współgrającą całość z oszczędnością zużywanej energii. Te ich przymiotniki, połączone z cichy trybem pracy sprawiają, że są one w wielu przypadkach wykorzystywane w zaawansowanych technologicznie projektach.

Zobacz także: swagelok